Sıkça Sorulan Sorular

 

ÖDEME

 

1)Seçtiğim paketin ödemesini nasıl yapabilirim?

Etkinlik paketlerini 3d Güvenli Ödeme Sistemi sayesinde kredi kartlarınızla veya banka havalesi yoluyla satın alabilirsiniz.

 

2) Etkinlik paketimi satın alırken taksitlendirme yapabilir miyim?

Evet, ödemesini yapmak istediğiniz tur paketlerini Bonus karta vade farkı olmaksızın 3, vade farkıyla 6 takside bölebilirsiniz.

 

3) Sadece Online Ödeme yöntemiyle mi satış gerçekleştiriyorsunuz?

Hayır, Wentur'a mail veya telefon ile ulaşarak istediğiniz paketi satın alabilirsiniz.

 

4)Sitenize kredi kartı bilgilerimi vermem güvenli mi? Bilgilerim her hangi bir yerde tutuluyor mu?

Wentur online satın alımlarda güvenli ödeme imkanı sağlamaktadır ve hiç bir şekilde kredi kartı bilgilerinizi kendi veri tabanında muhafaza etmez.

 

5) İptal ve iade koşulları nelerdir?

Wentur'dan alacağınız paketleri kısmi olarak iptal edebilirsiniz. Wentur etkinlik tarihinden 10 gün öncesine kadar araç transferi ve otel konaklamalarını iptal edip iadesini gerçekleştirebilmektedir. Uçak bileti değişiklikleri havayolu şirketi prosedörlerine göre ekstra ücrete tabi olmaktadır. Alınan etkinlik biletinin iadesi ise hiç bir şekilde gerçekleşememektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için iade ve iptal koşulları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

UÇAK

 

1) Uçak biletimi değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım?

Bu durum seçtiğiniz sefer ve havayoluna göre değişiklik gösterebilmektedir. Pakete dahil olan çoğu seferde hiç bir şekilde iptal mümkün olmazken, bazılarında da ek ücret karşılığında uçuşunuzda değişiklik yapılabilmektedir.

 

2) Online check-in'imi nasıl yapabilirim?

Size gönderilen biletlerde bulunan PNR numarasını kullanarak uçuşunuzu gerçekleştireceğiniz havayolu firmasının resmi web sitesinden uçuşa 24 Saat kala işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Arzu ederseniz Wentur uçuş departmanı bu konuda size her zaman destek verecektir.

 

3) Uçmak istediğim sefer sisteminizde yer almıyor ne yapmalıyım?

Wentur bir IATA acentasıdır, dolayısıyla dünya'da bulunan tüm havayollarından tarafınıza bilet sağlayabilmektedir. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

 

OTEL

 

1) Satın alma esnasında kalacağım oteli görüntüleyebilir miyim?

Hayır. Ancak Wentur ekibi dünyaca ünlü otel değerlendirme sitelerinin puanlama ve yorumlarını dikkate alarak kalacağınız oteli özenle seçer ve 24 saat içerisinde tarafınıza bildirir. Wentur ile sadece ve sadece ŞEHİR MERKEZİ'nde konaklarsınız. 

 

2) İstediğim otel ile paketimi kombine edebilir miyim?

Evet edebilirsiniz. Ancak bu talep otel müsaitliğine de bağlı olacaktır. Wentur ile iletişime geçmeniz halinde istediğiniz otel ile yeni paket oluşturabilirsiniz.

 

3) Yatak veya oda tipi seçimi yapabilir miyim?

Evet. Wentur dinamik paket sistemi size Tek kişilik- Çift Kişilik - Üç kişilik oda imkanı sunar. Çift kişilik oda için 2 ayrı veya tek büyük yatak seçimini sistemde seçebilirsiniz.

 

TRANSFER

 

1)Havalimanında nasıl karşılanacağım?

Havalimanında şöförünüz tarafından isminizin yazılı olduğu board ile karşılanırsınız.

 

2) Yabancı dil bilmiyorum şoför ile nasıl iletişime geçeceğim?

Merak etmeyin sizi karşılayan şoförünüz otelinizin adresini biliyor. Her hangi bir iletişim problemi yaşamanız durumunda bize ulaşın, çözelim.

 

ETKİNLİK BİLETİ

 

1)Wentur etkinliklerin bilet ve davetiyelerini nasıl temin ediyor?

Wentur etkinlik biletlerini resmi satış kanalları, uluslararası çözüm ortakları diğer global tedarikçilerden temin eder ve size ulaştırır.

 

2) Sitenizden sadece bilet alımı yapılabilir mi? 

Hayır. Wentur hiç bir bileti paket dışı olarak müşteriye satış imkanı sağlamamaktadır.

 

3) Bilet kategorileri nedir? Aldığım biletin sıra ve koltuk numarasını öğrenebilir miyim?

Wentur satışa açtığı her etkinlik için bir oturma planı paylaşır ve bunu kategorize eder. Seçtiğiniz kategoriye ait sıra ve koltuk numarasını bilet tarafınıza ulaştığında öğreneceksiniz.

 

4) Biletimin üzerinde başka birinin ismi yazmakta her hangi bir problemle karşılaşır mıyım? 

Hayır. Bu biletler geçerlidir etkinliğe giriş esnasında her hangi bir problem yaşamazsınız.

 

5) Biletimi ne zaman alacağım?

Biletler genel olarak etkinlik haftası hazırlanmaktadır. Bu nedenle biletinizi etkinlik haftasında almayı beklemelisiniz. Biletlerin Wentur'a daha erken ulaşması durumunda etkinlik biletleri e-posta veya güvenli teslimat yoluyla size ulaştırılır.

 

6) Etkinliğin olduğu şehirde bileti nasıl teslim ediyorsunuz?

Etkinlik biletiniz isminizin yazılı olduğu zarfta kalacağınız otel resepsiyonuna teslim edilir.

 

7) Aldığım biletler yan yana mı?

Wentur paketlerinde bulunan etkinlik biletleri ikili gruplar halinde garanti edilir. Kişi sayınızın artması durumunda Wentur etkinlik yoğunluğuna bağlı olarak 2 kişi üzeri yan yana koltukların temin edilmesi için gereken çalışmayı yapacaktır.

 

8) E-bilet nedir? Nasıl kullanılır? 

Elektronik posta yoluyla sisteme kayıt ettirdiğiniz e-posta adresinize gönderilen bilettir. E-biletler satış esnasında kayıt ettiğiniz e-posta adresinize Wentur tarafından gönderilir.

E-posta adresinize ulaşan E-bilet'inizi kullanmak için mutlaka etkinliğe giderken bir çıktısını yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Ayrıca her bir e-bilet bir kişi için geçerli olduğundan dolayı e-biletinizi hiç bir üçüncü kişiyle paylaşmamalısınız.

 

9)Aldığım biletler sezonluk kart şeklinde ulaştı ne yapmalıyım?  

İngiltere ve Almanya başta olmak üzere bazı etkinliklerde biletler sezonluk kart şeklinde sağlanabilmektedir. Etkinlik sonrası kullanmış olduğunuz sezonluk kartı size iletilen zarfın içine koyarak konakladığınız otelin resepsiyonuna bırakmanız yeterli olacaktır.

 

GENEL

 

1) Aradığım etkinlik sitenizde yer almıyor ne yapabilirim?  

Wentur, dünya genelinde bilet teminin mümkün olduğu her etkinlik için size en uygun paketi hazırlayabilir. Kendi oluşturacağınız paketlerle ilgili Wentur ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

 

2)Paketimi uzatmak veya daha farklı hizmetler eklemek istiyorum ne yapmalıyım?

Wentur, online satış paketlerinde etkinlik tarihinden +- 3 Gün esneklik sağlamaktadır. Dilediğiniz takdirde bizimle ile iletişime geçerek seyahat tarihlerinizi uzatabilir ve ek isteklerinizi iletebilirsiniz.

 

3)Satın aldığım pakette isim değişikliği uygulanabilir mi?

Bilet konusunda her hangi bir sorun yaşanmayacaktır ancak uçak rezervasyonları isme göre yapıldığı için değişiklik durumunda ek ücret talep edilebilir.  

 

4)İstanbul dışında ikamet ediyorum paketlerinizden faydalanabilir miyim?

Tabi ki, İstanbul dışından gelen misafirlerimiz bizimle iletişime geçmeleri halinde dilediği ülke veya şehirden paketlerimizden faydalanabilir.

 

5)Wentur grup ve kurumsal talepler konusunda yardımcı olabiliyor mu?

Evet tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek olacaktır. Wentur grup ve kurumsal talepler konusunda size en uygun çözümü sağlayacaktır

 

6)Etkinliğe giderken yanımda olması gerekenler nelerdir?

Bazı etkinlikler için kimlik kontrolü gerçekleştirilebilir. Bu nedenle wentur olarak her etkinlik öncesinde yanınızda pasaportunuzu bulundurmanızı tavsiye ederiz.